New Town
Jest to największa z dzielnic Poznania. Jej powierzchnia obejmuje wszystkie tereny znajdujące się po prawej stronie rzeki Warty, co stanowi ok 40% miasta. Paradoksalnie w Nowym Mieście znajduje się również najstarsza część Poznania czyli Ostrów Tumski.
Jezioro Maltańskie
Jest to największe sztuczne jezioro na terenie Poznania. Powstało wskutek spiętrzenia rzeki Cybiny. Długość jeziora to 2220 m w najszerszym miejscu ma 450 m, a całkowity obwód to ok. 5,6 km. Swoją nazwę zawdzięcza kawalerom maltańskim którzy przebywali na tych terenach od XII wieku.
Obecnie mieści się tu jeden z najnowocześniejszych torów regatowych, na którym odbywają się takie imprezy jak Mistrzostwa Świata i Europy w Kajakarstwie. Powstają tu również termy maltańskie, czyli zespół olimpijskich basenów sportowych i rekreacyjnych.
Dzięki rozbudowanej infrastrukturze i dużej ilości terenów zielonych jest to ulubione miejsce wypoczynkowe i rekreacyjna mieszkańców miasta. Znajdziemy tu m.in.: kąpielisko, mini golf, od jesieni do wiosny kryte lodowisko, oraz asfaltowa ścieżka wokół jeziora po której można jeździć rowerem, na rolkach, biec lub po prostu spacerować. Jest to również jedyna trasa w Polsce na której zainstalowano system TimePoint, który za pomocą specjalnego chipa mierzy czas (biegu, przejazdu) i wyświetla go na mijanych ekranach. Na południowej stronie jeziora znajduje się kopiec Wolności a na nim całoroczny ośrodek narciarski Malta Ski z wyciągiem krzesełkowym i talerzykowym. Można tu nauczyć się jazdy na nartach i snowboardzie, jest tu również całoroczny tor saneczkowy i pole do nauki gry w golfa tzw. driving range.
Oprócz sportu na Malcie odbywają się rożne imprezy kulturalne, takie jak Kino Letnie, Scena muzyczna na wodzie czy znany na całym świecie Festiwal Teatralny „Malta”.
Kolejka Parkowa Maltanka
Jest to jedna z ostatnich wąskotorowych kolei w Polsce. Kursuje od kwietnia do października na prawie 4 kilometrowej trasie biegnącej wzdłuż jeziora Maltańskiego, pomiędzy Śródką a Nowym Zoo. Jest napędzana przez lokomotywę spalinową lub parową, przejazd kolejką pomiędzy stacjami Maltanka, Balbinka, Zwierzyniec jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla młodszych dzieci.
Rozkład jazdy kolejki
Nowe Zoo
Położone jest niedaleko jeziora maltańskiego. Dzięki powierzchni 117 ha jest drugim największym Zoo w Polsce. W przyjemny sposób można się tu dostać za pomocą kolejki wąskotorowej. Można tu oglądać kilkadziesiąt gatunków zwierząt, którym stworzono warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Największą atrakcją turystyczną jest nowo wybudowana słoniarnia. Jest to najnowocześniejszy i największy obiekt tego typu w Europie, dwa wybiegi z wodospadem i strumykiem zajmują razem 8,5 ha a sama słoniarnia ma powierzchnię 3,5 tys. m2 Obecnie mieszkają tu dwa samce Ninio oraz Yzik i trzy samice Linda, Kinga i Kizia docelowo ma być tu ok 8 słoni. Można je obserwować z wybudowanej „wioski afrykańskiej” w której otwarto bar i kawiarnie.
Oficjalna strona Nowego Zoo w Poznaniu
Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami
To jeden z pierwszych kościołów zbudowanych z cegły. Pierwsza świątynia powstała w XI w. W roku 1170 Mieszko Stary założył tu szpital dla wędrowców i pielgrzymów prowadzony przez zakon joannitów czyli kawalerów maltańskich. Wybudowali oni w XII i XIII wieku ceglaną romańską świątynie która przetrwała po licznych przebudowach do dnia dzisiejszego. Po 160 latach przerwy w 1992 roku powrócili tu joannici i otworzyli przychodnię onkologiczną.
Ostrów Tumski
To ostatnia z licznych niegdyś wysp na Warcie w obrębie Poznania. Otoczona jest od wschodniej strony rzeką Cybiną a od zachodniej Wartą. Z lądem łączą wyspę trzy mosty, dwa drogowe: Most Mieszka I na Cybinie i Most Bolesława Chrobrego na Warcie oraz trzeci most pieszy i rowerowy Biskupa Jordana na Cybinie łączący wyspę ze Śródką. Ostrów Tumski ze swoimi zabudowaniami jest unikalnym zespołem architektury Gotyckiej i Barokowej. Od XIII wieku stanowi własność biskupów poznańskich i do dziś stanowi centrum władzy kościelnej w diecezji. Zabudowa Ostrowa ma charakter Sakralny, i stanowi specyficzne miasteczko kościelne. Do najważniejszych zabytków należą Katedra Poznańska, Kościół Najświętszej Marii Panny, Psałteria, Akademia Lubrańskiego oraz Muzeum Archidiecezjalne.
Katedra Poznańska
Czyli Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to najstarsza katedra w Polsce. W swojej ponad 1000-letniej historii jej styl architektoniczny zmieniał się wielokrotnie. Od romańskiej, gotyckiej, renesansowej, barokowej do klasycystycznej. Było to spowodowane przez liczne pożary, powodzie, najazdy pogańskie a nawet huragany które nawiedzały katedrę. Ostatnie większe zniszczenie katedry miało miejsce w 1945r. podczas walk armii radzieckiej z niemiecką. Po wojnie przywrócono jej obecny gotycki wygląd z XIV i XV w. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski:
- Mieszka I
- króla Bolesława Chrobrego
- króla Mieszka II
- Kazimierz Odnowiciel
- Władysława Odonica
- Przemysła I
- Bolesława Pobożnego
- króla Przemysła II
Kościół Najświętszej Marii Panny
Jest to najlepiej zachowana gotycka budowla w Poznaniu (w przeciwieństwie do katedry nie została zniszczona podczas wojny). Powstała w XV w. prawdopodobnie na gruzach pierwszej świątyni chrześcijańskiej w Polsce, zbudowanej dla Dobrawy przez Mieszka I obok palatium władcy, czyli ówczesnej największej budowli murowanej. W cokole budynku możemy zobaczyć wmurowany głaz na którym najprawdopodobniej rycerze wyruszający na bitwę ostrzyli miecze. Tak naostrzone miały posiadać boskie właściwości. Obecnie pod kościołem badacze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzą wykopaliska archeologiczne.
Psałteria
Znajduje się obok kościoła NMP, zbudowana z inicjatywy biskupa Jana Lubrańskiego w XVI w. jest świetnie zachowaną późnogotycką siedzibą psałterzystów. Ich zadaniem było codzienne odśpiewanie mszy porannej oraz całonocne śpiewanie psalmów. Miedzy kościołem a Psałterią znajduje się figurka Matki Boskiej Niepokalanej z 1886r.
Akademia Lubrańskiego
Mieści się w pierwszym w Poznaniu budynku wybudowanym w stylu renesansowym. Utworzona w XVI w. i nazwana na cześć fundatora, była pierwszą akademią w Poznaniu. Nauczano w niej na dwóch wydziałach teologicznym i humanistycznym podzielonym na szkoły (klasy): jurystyczne, gramatyczne, retoryczne, matematyczne i filozoficzne. Do absolwentów akademii należeli m. in. Andrzej Górka i Jan Śniadecki. Akademia działała do XVIII w. od tego czasu w budynku mieściło się seminarium duchowne. W 2007 r. przeniesiono tu Muzeum Archidiecezjalne.
Muzeum Archidiecezjalne
Jest jedną z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedną z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu, założone pod koniec XIX w. z inicjatywy arcybiskupa Floriana Stablewskiego. Gromadzi sakralne dzieła sztuki, do najciekawszych należy zbiór rzeźb gotyckich z XIV – XVI w. oraz Miecz Św. Piotra którym według podania apostoł miał obciąć ucho słudze arcykapłana podczas pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Miecz jest pierwszą relikwią która trafiła do Polski. Był to dar dar papieża Jana XIII dla biskupa Jordana lub Mieszka I, który miał umocnić proces chrystianizacji na ziemiach Polan. Obok Szczerbca Miecz Św. Piotra ma najdłużej udokumentowaną historie w Polsce.
Przed muzeum znajduje się pomnik Jana Kochanowskiego który choć nigdy nie był w Poznaniu to pełnił funkcję proboszcza tytularnego kapituły poznańskiej.