Triathlon to wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.

PŁYWANIE

Start odbywa się z wody, około 100m od brzegu. Wejście do wody jest łagodne i wyłożone kamieniami o gładkiej powierzchni. Linią startu jest meta toru regatowego Malta, pomiędzy betonowym pomostem, a dużą trójkątną boją. Na dystansie krótkim po minięciu pierwszej boi prawą stroną skręcamy dwukrotnie w lewo i kierujemy się do mety. Na dystansie długim pierwsza boja pełni rolę kierunkową i można minąć ją zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Drugą i trzecią boję mijamy prawą stroną i skręcamy w lewo, po czym kierujemy się do mety. Po drodze mijamy wysoką wieżę sędziowską i dużą trójkątną boję, które podobnie do pierwszej pełnią rolę jedynie kierunkową. Dystans zmierzony został metodą nawigacji GPS.

ROWER

Trasa kolarska niewątpliwie należy do jednej z najszybszych wśród imprez triathlonowych w kraju i za granicą. Jest tak za sprawą bardzo niewielkiej liczby zakrętów oraz wzniesień, a także wysokiej jakości nawierzchni asfaltowej. Niemal na całej długości trasy dla jednego kierunku przeznaczone są 2 pasy ruchu.

Jedna pętla trasy liczy 45km – na dystansie długim do pokonania są dwie pętle, natomiast na krótkim dystansie jedna. Początek trasy kolarskiej ma miejsce na ulicy Wiankowej tuż nad nowymi trybunami Toru Regatowego Malta, gdzie zlokalizowana jest strefa zmian. Następnie lekkim podjazdem ulicą Krańcową trasa wiedzie do początku pętli, gdzie skręca w ulicę Warszawską. Dalej trasa wiedzie szeroką dwupasmową ulicą Warszawską i Drogą Krajową 92 do Kostrzyna po czym następuje nawrót na nitkę północną i powrót w kierunku Poznania. Następnie trasa wiedzie przez Rondo Śródka, ulice Podwale i Arcybiskupa Hlonda do ulicy Bałtyckiej, gdzie umiejscowiony jest drugi nawrót, by przez Rondo Śródkę i ulicę Warszawską wrócić do końca pętli. Po przebyciu odpowiedniej liczby pętli powrót do strefy zmian odbywa się ulicą Krańcową i Wiankową.

BIEG

Trasa biegowa jest bardzo szybka i widowiskowa zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Składa się ona z czterech (dystans długi) bądź dwóch (krótkim) pętli wokół Jeziora Maltańskiego. Nawierzchnia to w 90% asfalt, a w 10% kostka brukowa. Ze strefy zmian znajdującej się nad trybunami na mecie toru regatowego Malta do początku pętli jest 100m, a następnie na dystansie długim 3 pełne pętle po 5,4km i czwarta niepełna pętla mierząca 4800m, co daje łączny dystans 21,1km. Na dystansie połowę krótszym do przebiegnięcia jest jedna pełna i druga skrócona pętla. Trasa każdorazowo wiedzie pod nowymi trybunami tuż pod strefą zmian, gdzie znajdować się będzie również meta zawodów, zatem kibice mogą bacznie śledzić przebieg rywalizacji. Na każdej pętli, co około 2,7km znajdować się będą punkty odżywcze. Trasa jest stosunkowo płaska, z dwoma krótkimi i stromymi podbiegami i długimi, łagodnymi zbiegami.

A oto wyniki:

Australijczyk Casey Munro (z czasem 4:08:34) zwyciężył na długim dystansie poznańskiego triathlonu. Drugi na mecie był Kacper Adam, który wygrał też Mistrzostwa Polski i wyprzedził Tomasza Marcinka.

Czwarte miejsce w zawodach, a trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski zajął Mariusz Olejniczak. Wśród pań tryumfowała Ewa Bugdoł (czas 04:33:03), druga była Paulina Kotfica (04:37:02), a trzecia Joanna Susmanek (04:37:24).

Na starcie długiego dystansu zjawiło się 1025 uczestników. Ironamani mieli do pokonania 1900 m w wodzie, 90 km jazdy na rowerz e i 21,1 km biegu.  Wśród startujących był wielokrotny mistrz świata Chris McCormack, któremu podczas jazdy rowerem pechowo pękła opona. Australijczyk otrzymał pomoc od innego zawodnika co jest niezgodne z regulaminem za co został zdyskwalifikowany.

Więcej informacji i galeria zdjęć znajdują się na stronie: http://www.poznantriathlon.pl/