Adresse
Kramarska 1 street
Poznań


+48 61 223 60 61
Parking 20 złPrices

Price per room
1prs. from 59 zł
2prs. from 89 zł
2prs. from 119 zł
3prs. from 119 zł
4prs. from 139 zł
Price per bed
6prs. from 30 zł
8prs. from 25 zł

Wilda

Wilda jest najmniejszą i najgęściej zaludnioną dzielnicą miasta. Ma swoich zagorzałych miłośników którzy twierdzą, że jest to najbardziej „poznańska” dzielnica. Na pewno jest najbardziej znaną poznańską dzielnicą w Polsce i to nie tylko za sprawą zespołu Pidżama Porno który śpiewa: „Na Wildzie mieszka szatan”. Swoją nazwę zawdzięcza Jakubowi Wildzie który kupił te tereny zwane niegdyś Wierzbicami i założył na nich folwark. W XVIII wieku sprowadzono na zniszczoną wojną Wildę osadników z Bambergu, którzy przyczynili się do ponownego rozkwitu dzielnicy.

Architektura

Na uwagę zasługuje architektura Wildy, jej urok tworzą monumentalne budynki przemysłowe, kamienice z początku XX wieku i osiedla robotnicze. Spacerując po tej dzielnicy możemy natknąć się na wiele budynków zachwycających swoimi oryginalnymi kształtami, zdobieniami i nietypowymi rozwiązaniami jak np. budynek Spar – und Bauverein przy ulicy Wierzbięcice 20.

Zakłady Hipolita Cegielskiego

Zostały założone w 1864 roku i są najbardziej znanym poznańskim zakładem produkcyjnym. Firma potocznie nazywana Ceglorzem na początku specjalizowała się w budowie i naprawach maszyn rolniczych, dynamiczny rozwój spowodował otwarciem firmy na inne rynki. Zakłady produkowały lub produkują do dnia dzisiejszego m.in. maszyny rolnicze, parowozy, lokomobile, obrabiarki, armaty, wagony, tramwaje i silniki okrętowe. To właśnie w tych zakładach w czerwcu 1956 wybuchł strajk, który przerodził się z demonstracji robotniczej w manifestację społeczeństwa przeciw ówczesnej władzy. Strajk został krwawo stłumiony przez 10 tys. oddziały wojska i milicji w wyniku których zginęło ok. 57 demonstrantów.

Kościół Maryi Królowej

Powstał w 1907 roku według projektu Oskara Hossfelda i Rogera Sławki dla wangelickiej wspólnoty pod wezwaniem Św. Mateusza. Kościół został zbudowany w stylu neorenesansowym, jego najbardziej charakterystycznym elementem jest 45 metrówa wieża z zegarem górująca nad Rynkiem Wildeckim. Świątynia została przejęta przez katolików w 1945 roku a w 1993 utworzono samodzielną parafię.